czwartek, 24 marca 2011

PO KTÓREJ STRONIE MOCY JESTEŚ?

Czasem zastanawiam się co robią osoby czytające nasze artykuły , ot tak ze zwykłej ciekawości. Jeśli zatem jesteś w pracy czy gdziekolwiek być musisz, proszę Ciebie, żebyś nie myślał teraz o słonecznym i miłym miejscu, w którym mógłbyś relaksować się w sposób dla Ciebie najdogodniejszy, ok?

O czym właśnie pomyślałeś? Chyba nie o tym fajnym miejscu, w którym chciałbyś być, prawda? A guzik prawda ;) Idę o zakład, ze większość czytających wyobraziła sobie, choćby przez moment to właśnie miejsce, gdzie jest fajnie i słonecznie, gdzie można się relaksować tak, jak przyjdzie ochota. Dlaczego? Skoro prosiłem, żebyś tego nie robił, hmm?

Opowiem teraz o trzecim już z kolei „słowie mocy” – a jest nim słowo „NIE”.

Wypowiadamy to słowo dziesiątki razy dziennie, ale tylko nieliczni wiedzą jaka moc się w nim kryje. Zobacz jak to działa - mózg ludzki najpierw wyobraża sobie ten obraz, a następnie próbuje nie wyobrażać go sobie. Cóż z tego skoro już pomyślał „o fajnym i słonecznym miejscu”.

Nasz umysł składa się z części świadomej i nieświadomej. Nieświadomy umysł jest to miejsce, gdzie przechowywane są dobrze wyuczone umiejętności, znajdujące się na poziomie nieświadomej kompetencji. Odpowiedzialny jest on m.in. za Twoje szybkie reakcje, czyli sprawia, że np. jeżeli prowadzisz samochód, to automatycznie naciskasz hamulec, kiedy na skrzyżowaniu zapala się czerwone światło, jak również gaz, kiedy zapala się światło zielone. Za takie funkcjonowanie naszego umysłu odpowiedzialna jest najstarsza rozwojowo część mózgu. Ta część mózgu jest również instrumentem przetwarzającym słowa, które słyszysz lub czytasz na obrazy, dźwięki, doznania cielesne oraz stany emocjonalne. Jednak rozumie tylko bardzo prosty język i m.in. nie jest w stanie zrozumieć, ani przetworzyć zaprzeczeń, np. aby wykonać polecenie: „Nie myśl o fajnym i słonecznym miejscu", mózg najpierw musi uruchomić pojęcie „fajne i słoneczne miejsce, a następnie jakoś mu zaprzeczyć.

Ujmując to inaczej, czy powiesz: „Nie myśl o fajnym i słonecznym miejscu", czy: „Myśl o fajnym i słonecznym miejscu", to nie ma to większego znaczenia, ponieważ na poziomie nieświadomym jest to dokładnie to samo polecenie. To oznacza, że Twój umysł zareaguje na oba w identyczny sposób, tzn. pojawi się obraz jakiegoś fajnego miejsca.

Bardzo ciekawe odkrycie, prawda? Jeszcze ciekawsze są jego implikacje, ponieważ dotyczy to nie tylko obrazów i dźwięków, ale także stanów emocjonalnych i doznań cielesnych. Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się, że bliska osoba powiedziała do Ciebie coś takiego:

„Kochanie, tylko się nie denerwuj. Mam ci coś do powiedzenia".

Jak była reakcja Twojego umysłu na te słowa? Prawdopodobnie, jak w przypadku” fajnego i słonecznego miejsca”, nieświadomy umysł najpierw przywołał znaczenie słów: „denerwuj się”, czyli po prostu stan zdenerwowania, a następnie próbował go zneutralizować. Jaki jest więc rezultat takiego polecenia? Odwrotny do zamierzonego, ponieważ zamiast stanu wewnętrznego spokoju w jakimś stopniu pojawia się stan zdenerwowania. Osoba, mówiąc do Ciebie w ten sposób, wydała na poziomie nieświadomym polecenie: „Denerwuj się kochanie.", chociaż oczywiście co innego było jej intencją. Z tego przykładu wyłania się przejrzysty obraz tego, jak bardzo ludzie sabotują własne działania wydając polecenia z zaprzeczeniem. Popatrzmy:

  • Proszę państwa, proszę się nie stresować.
  • Nie zapomnij zrobić zakupów.
  • Nie zgub tego.

Tak naprawdę osiągają efekt zupełnie odmienny od planowanego. Znacznie skuteczniej mogliby osiągnąć zamierzone rezultaty, jeżeli powyższe polecenia zostały by sformułowane w inny sposób, np.:

  • Proszę państwa, proszę się uspokoić.
  • Pamiętaj o zrobieniu zakupów.
  • Pilnuj tego.

Czy to znaczy, aby nigdy nie używać zaprzeczeń ? Ależ skąd. Używając bowiem tego słowa w sposób właściwy i świadomy możesz uzyskać bardzo pożądane rezultaty. Dzięki temu słowu możesz wywoływać w umyśle osoby z którą się komunikujesz określone obrazy, dźwięki oraz - co ważniejsze - pożądane przez Ciebie stany emocjonalne. Posłużę się przykładem

„Mariolu, NIE będziemy dziś rozmawiać o wspaniałych wakacjach nad ciepłym morzem, NIE będę Ci opowiadał o tych wszystkich atrakcjach jakie oferują luksusowe hotele. NIE będę także mówił o tym, że to wszystko możemy mieć za naprawdę niewielkie pieniądze. To o czym chciałbym porozmawiać, to o tym, jak ważny dla naszego zdrowia jest rozsądnie zaplanowany wypoczynek”.

Jak sądzisz co się działo w umyśle Marioli? Jej nieświadomy umysł przywołał określone obrazy (wakacje, luksusowe hotele, ciepłe morze), co sprawiło, że zamiast sygnału „koniecznie chce mnie namówić na drogą wycieczkę na Seszele”, pojawił się sygnał „nasze/moje zdrowie jest ważne. Powinnam o nie zadbać”. W ten o to sposób może być Tobie zdecydowanie łatwiej rozmawiać na tematy, w których rozmówca jest z założenia „nastawiony na NIE.”

Zachęcam do stosowania ” słów mocy” tak, aby moc zawsze była po Twojej stronie. Pamiętaj, że stosowanie ich w celu manipulowania rozmówcą spowoduje, że znajdziesz się po ciemnej stronie mocy, a to jak wiemy, droga donikąd.

Jeżeli uważasz, że ten artykuł może być pomocny któremuś z Twoich znajomych, może znasz kogoś, kogo też chciałby wiedzieć to, o czym przed chwilą przeczytałeś?
Udostępnij proszę im ten artykuł klikając lubię to na FB czy po prostu przesyłając link, a na pewno będą Ci wdzięczni.

2 komentarze: