środa, 9 lutego 2011

Opór związany z wdrażaniem działań rozwojowych.

Wdrażając w swojej firmie działania rozwojowe, musisz się liczyć z ryzykiem wystąpienia oporu związanego właśnie z podejmowanymi działaniami rozwojowymi.

Zastanówmy się przez chwilę, z czego taki opór może wynikać i jak sobie z nim radzić. Osobiście oprę się na założeniach HPI (gntb-bt.blogspot.com/2011/01/hpi-na-naszym-przy...).

Badając i diagnozując luki kompetencyjne, stykamy się z problemami, które czasami mogą na pierwszy rzut oka wyglądać na niemożliwe do rozwiązania. Większa trudność pojawia się w chwili, w której wiele osób musi przyznać, że działka za którą odpowiadają w wielu aspektach nie funkcjonuje tak jak powinna. Naturalnym jest, że u wielu pojawia się niepokój i pytanie: "Skoro jest tak źle, to połowa pójdzie do zwolnienia?". Pytania takie nie zawsze muszą się uzewnętrzniać. Jak przekonać osoby, których dotyczą działania rozwojowe, że nie jest to przygotowanie do zwolnienia kogokolwiek, a raczej wyzwanie wymagające zmierzenia się z problemami i wypracowanie efektywnych rozwiązań?


Pojawiające się obawy są dla nas dobrym sygnałem. Dzięki temu wiemy, że osoby, z którymi będziemy pracowali, czują się odpowiedzialne za sytuację i to czym się zajmują. Chyba najgorszą rzeczą jaka może nas spotkać jest kompletny brak zainteresowania wprowadzaniem działań rozwojowych i lekceważenie sytuacji.

Wspomniałem, że opór jest dobrym sygnałem. Trzeba jednak pamiętać, że jak nie uda nam się go przezwyciężyć, to powodzenie dalszych działań może być zagrożone. Warto pamiętać o tym, że najczęstszym powodem niepowodzenia działań rozwojowych nie są błędy merytoryczne czy metodologia pracy, a właśnie opór szczególnie kadry menedżerskiej.

Moim zdaniem, najgorszym co możemy zrobić, to rozpocząć licytację na argumenty. Dużo efektywniej jest zaangażować zespół w wypracowanie rozwiązania np. poprzez grupy warsztatowe, których zadaniem będzie wypracowanie rozwiązania, które w danej sytuacji będzie działało. Nie bójmy się pytać o rozwiązania, jakie mają nasze zespoły!

Doświadczenie pokazuje, że może to stanowić doskonały start do współpracy.

Pozdrawiam
Marcin Szpak
www.gntb.eu - Szkolenia Biznesowe
www.gntb-bt.pl - Strefa wiedzy


Bibliografia:
G. Filipowicz, "Rozwój organizacji poprzez rozwój efektywności pracowników."

3 komentarze:

  1. Dziś niewątpliwie warto jest wdrażać i korzystać z nowoczesnych narzędzi biznesowych, dzięki którym firma zyska konkurencyjność oraz poprawi swoje wyniki finansowe. Do takich rozwiązań należy np system Erp - https://www.connecto.pl/wdrozenia-systemu-erp-metody-etapy-koszta/, który służy do automatyzowania wszelkich ważnych procesów firmowych. Systemy erp są co raz częściej wykorzystywane nawet przez małe firmy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeżeli mowa o systemach ERP, to można je wykorzystać do wielu różnych celów. Przykładowo system ERP IFS - https://www.crowe.com/pl/services/outsourcing-uslug-ksiegowych służy do optymalizowania różnych, ważnych procesów związanych z finansami i księgowością firmową. System zapewnia m.in. ciągły dostęp do wszelkich danych firmowych, kompleksową obsługę w zakresie przygotowywania raportów zarządczych, czy też integrację z różnymi zewnętrznymi systemami (bankowymi, logistycznymi).

      Usuń
  2. Jeśli działania są wdrażane jak należy to opór nie powinien się pojawiać. Ja bym zleciła zadanie fachowcom a konkretnie https://www.impactinternational.com/polska . Ich programy rozwojowe mogą znacząco zmienić funkcjonowanie każdej firmy i są prowadzone rzetelnie i po wcześniejszej dokładnej analizie.

    OdpowiedzUsuń