niedziela, 8 maja 2011

REKLAMA


Zapraszamy na szkolenie w PROMOCYJNEJ CENIE 199zł


"Zarządzanie zespołem" 


Zarządzanie zespołem to sztuka i wyzwanie. Nie ma tutaj miejsca na przypadkowe i chaotyczne działania. Wiele, z pozoru oczywistych spraw umyka naszej uwadze. W konsekwencji przekłada się to na spadek efektywności Twojego zespołu. Nasze szkolenie pozwala nawet doświadczonym menadżerom wyrwać się z pułapki rutyny. Podczas 2 dni intensywnej pracy warsztatowej przejdziemy przez wszystkie aspekty skutecznego zarządzania zespołem. Pokażemy jak zarządzać, a nie jak rządzić.



Miejsce:
Poznań 
Czas:
16 - 17 maja 2011r.
Kontakt
Sławomir Krzysztofik - 530-134-347;  krzysztofik.slawek@gntb.pl www.gntb.eu


niedziela, 1 maja 2011

Nowa firma, podwładni, dział… jak dobrze wejść?

Zainspirowany wpisem na grupie dyskusyjnej, którą ze Sławkiem moderujemy, postanowiłem napisać kilka słów jak to jest być „młodym menedżerem”.

Jeśli jesteś już menedżerem, to pewnie przez to przechodziłeś lub przechodzisz. Natomiast, jeśli nim nie jesteś, to wyobraź sobie następującą sytuację:
Ostatnie lata ciężko pracowałeś. Osiągałeś znakomite wyniki operacyjne, byłeś zaangażowany, zmotywowany. Walczyłeś o jak najlepszą pozycję. To wszystko z myślą o przyszłych korzyściach, takich jak awans, a co za tym idzie dobre CV – na przyszłość - lepsze pieniądze, własną satysfakcję. Przyszedł dzień, w którym Twoje wysiłki zostały docenione i od dziś jesteś SZEFEM!

Ja będąc początkującym szefem, zadawałem sobie wiele pytań:
  • Co powinienem zrobić po tym jak mój szef wprowadzi mnie w nową rolę, informując nowy zespół o zmianie mojej funkcji w firmie?
  • Jak zacząć budować relacje z poziomu szef-podwładny?
  • Jak zachowywać się w stosunku do kumpli, którzy od teraz są też moimi pracownikami?
  • Jak szybko i sprawnie poznać zespół, którym będę zarządzał?
Największe trudności sprawiało mi przestawienie się na zupełnie inny „punkt widzenia operacyjnego”.  Od teraz musiałem dbać nie tylko o swoje wysokie wyniki, ale i mieć pewność, że mój zespół robi wszystko, by realizować postawione przed nami cele. Nie było to proste.

Więc młody SZEFIE, od czego zaczniesz…?

Przede wszystkim zachęcam Cię do chwili zastanowienia się i wypisanie dosłownie wszystkich działań, zachowań, za które chcesz nagradzać i chwalić swoich pracowników. Nie poprzestawaj na 2 czy 3. Twoim zadaniem jest wypisanie wszystkich takich zachowań czy działań. Weź kartkę do ręki i wypisz je:
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
…..

Świetnie! Jak już masz wszystkie elementy, które Twoim zdaniem są na + i warto je wzmacniać poprzez nagradzanie, przejdźmy krok dalej. Teraz zastanów się nad działaniami i zachowaniami, których jako szef na 100% nie będziesz tolerował. Mam na myśli działania, za które będziesz karał!
Pamiętaj, aby jak poprzednio nie poprzestawać na najprostszych 2-3 elementach. Przeznacz na to zadanie dłuższą chwilę po to, abyś miał pewność, że o niczym nie zapomniałeś.
Mając te wszystkie elementy wypisane, będzie Ci zdecydowanie łatwiej wymagać ich przestrzegania przez zespół. Jednak, aby Twoja paca miała jakiekolwiek przełożenie na zespół, czeka Cię dużo trudniejsze zadanie.

Sam fakt przygotowania i uświadomienia sobie tego, co jest dla mnie ważne oraz tego, za co będę nagradzał, a także wszystkiego, czego nie będę tolerował, to nie wszystko. Aby miało to efekt, musisz w jakiś sposób poinformować o tym swój zespół. Zastanówmy się teraz nad tym, jak to zrobić.
 Osobiście rekomenduję dwa alternatywne rozwiązania:
  •          Wygłoszenie klasycznego expose szefa, o którym pisałem już jakiś czas temu.
  •      Zaangażowanie zespołu w warsztaty, których celem będzie wypracowanie zasad współpracy ,w tym elementów pożądanych i nietolerowanych zarówno przez Ciebie jak i przez zespół.

W związku z tym, że o expose już pisałem, to tym razem zaproponuję Ci strukturę z pkt. 2. Poniżej znajdziesz fragment planu spotkania operacyjnego ułatwiającego Ci przygotowanie i przeprowadzenie takich warsztatów.

Temat: Zasady współpracy w nowym zespole
Cele jawne: Stworzenie zasad współpracy oraz wypracowanie elementów, które nie będą tolerowane oraz działań i zachowań, które będą doceniane i nagradzane.
Cele ukryte szefa: Poznanie zespołu.

Materiały potrzebne do przeprowadzenia spotkania:
  • Flipchart
  • Mazaki
  • Masa mocująca

Efekty warsztatu:
Uczestnik będzie wiedział:
  • Jakie zasady obowiązują w zespole.
  • Czego powinien unikać, aby nie być ukaranym.
  • Za co będzie nagradzany i jakie zachowania uznawane są za pożądane.

1.       Przygotowanie spotkania:
a.       Przygotowanie flipchartów: cele, program, zasady pracy podczas warsztatu.
b.      Ustawienie sali: krzesła w podkowę.
c.       Przygotowanie materiałów: pisaki, masa mocująca, itp.
2.       Prezentacja szefa – powitanie, temat warsztatu:
Np.: „Witam wszystkich na pierwszym naszym spotkaniu. Nie będzie to zwyczajne spotkanie operacyjne w trakcie, którego będę Wam przekazywał różne informacje. Warsztat przerzuca odpowiedzialność na Was. To do Was będzie należało wypracowanie treści. To, czym będziemy się zajmowali to ZASADY  i REGUŁY związane z naszą współpracą. 
3.       Prezentacja szefa – cele warsztatu
Zaprezentuj cele jawne warsztatu. Zapisz je w widocznym miejscu.
4.       Prezentacja szefa – korzyści
Zaprezentuj korzyści dla Twoich pracowników z udziału w warsztacie.
5.       Prezentacja – zasady współpracy (kilka zasad obowiązujących podczas spotkania, mają ułatwić pracę w grupie).
Zaprezentuj punkty do zasad:
a)      Szacunek – uznanie różnych punktów widzenia.
b)      Punktualność – po przerwie zaczynamy punktualnie.
c)       Wyłączone telefony
d)      Itp.
Sprawdź czy wszyscy rozumieją i akceptują zasady, a następnie zawieś je na ścianie w widocznym miejscu.

6.       Wprowadzenie
Świadomość zasad, jakie nas obowiązują, ułatwia nam przestrzeganie ich. Mam poczucie, że zasady są nieodłącznym elementem sprawnego funkcjonowania każdego zespołu. Zależy mi na tym, aby i nasz zespół miał jasno określone „reguły gry”, tak aby każdy wiedział, czego może się spodziewać. Zanim jednak przejdziemy do pracy nad samymi zasadami, zastanówmy się przez chwilę, po co naszemu zespołowi jasno określone zasady. 

7.       Praca w 2-3 grupach – po co nam zasady.
Dobierz uczestników w 2 lub 3 zespoły. Przekaż każdemu kartę z flipcharta i pisaki. Poproś, aby uczestnicy wypisali na kartach odpowiedzi na pytanie: Po co w naszym zespole zasady? Na wykonanie zadania przeznacz maks. 10min. Po tym czasie zaproś reprezentantów grup do przedstawienia efektów pracy.

8.       Prezentacja szefa – dlaczego zależy mi na określeniu zasad.
W krótkiej prezentacji pokaż swoje intencje, jako szefa. Wyjaśnij, dlaczego określenie zasad jest dla Ciebie ważne.

9.       Przerwa kawowa – 5min

10   Wprowadzenie
Np. „Przed przerwą zastanawialiśmy się nad tym, po co w naszym zespole potrzebne są zasady. Wiemy już, że zasady potrzebne są nam po to… - odwołaj się do tego, co grupy napisały na kartach.
Skoro już wiemy, po co nam zasady, warto zastanowić się, jakie to mają być zasady. Zapraszam Was do kolejnego zadania w grupach, którego celem będzie wypracowanie wszystkich elementów, które są nam potrzebne do tego, abyśmy sprawnie działali, jako zespół.

Oczywiście to nie koniec spotkania. Chcesz otrzymać kompletny program pozwalający przeprowadzić Ci spotkanie w Twoim zespołem? Wystarczy, że wypełnisz formularz on-line! W odpowiedzi otrzymasz za darmo e-booka „Expose szefa inaczej” z programem spotkania operacyjnego krok po kroku.

Jeżeli uważasz, że ten artykuł może być pomocny któremuś z Twoich znajomych, może znasz kogoś, kto też chciałby wiedzieć to, o czym przed chwilą przeczytałeś?
Udostępnij proszę im ten artykuł klikając lubię to na FB czy po prostu przesyłając link, a na pewno będą Ci wdzięczni.